wtorek, 24 maja 2016

Wiosenna EpidemiaZespołu Epidemia chyba nie trzeba Wam przedstawiać, jednak w razie gdyby komuś umknęła ta nazwa to zachęcam do przeczytania całego tekstu - Czytelnikom z mocniejszą pamięcią proponuję przejść do tekstu zaczynającego się od gwiazdki (*).

Początki historii grupy Эпидемия sięgają roku 1993, kiedy to gitarzysta Jurij Mielisow wpadł na pomysł założenia nowego projektu. Przechodząc kolejne metamorfozy power-metalowy zespół na progu nowego tysiąclecia znalazł wokalistę, który w końcu zapewnił mu sukces. Maksim Samoswat, bo o nim właśnie mowa, wniósł nie tylko swój głos - jego muzyczne upodobania z czasem urozmaiciły melodie.

Maksim Samoswat parę lat temu wyglądał tak

Pierwszy album nagrany z Maksimem odbił się nawet lekkim echem poza granicami Rosji - nagrany do ballady "Я молился на тебя" teledysk znalazł się w piątce nominowanych do nagrody MTV Europe Music Awards 2002.

Cóż, dziś teledysk delikatnie mówiąc - trąci myszką. Sama ballada zaś...potem zespołowi trafiały się lepsze, ale nie sądźmy zespołu zbyt surowo, Rzym też nie od razu wybudowano.Szczytem osiągnięć Epidemii okazał się album oparty na motywach książek z serii Dragonlance. Metal-opera okazała się strzałem w dziesiątkę, a zaproszeni do udziału goście dodali jej prestiżu oraz odmiennego charakteru poszczególnym utworom. Zamach był ogromny, ale rezultat chyba przerósł najśmielsze oczekiwania muzyków. Zespół w ekspresowym tempie nabierał popularności i było tylko kwestią czasu, aby pojawiła się muzyczna kontynuacja płyty, która zarówno stylem, jak i tematyką bezpośrednio nawiązywała do poprzedniczki.

Piętnastolecie zespołu przyniosło, prócz jubileuszowych występów, wiadomość, że Maksim Samoswat po 10 latach współpracy odchodzi z zespołu. Wraz z nimi szeregi Epidemii opuścił basista - Iwan Izotow. 
źródło: materiały zespołu

Zespół szybko znalazł zamienników, ale w moim osobistym odczuciu - nie udźwignęli oni powierzonych im zadań i okazali się takimi właśnie zamiennikami, które czasami skuszeni promocyjną ceną kupujemy do drukarek, a potem żałujemy... Oczywiście mogę się mylić, ale zespół muzycznie stanął i choć od zmiany wokalistów minęło sześć lat - odnoszę wrażenie, że Jewgienij Jegorow nie wykazuje jakiś szczególnych umiejętności ani nie błyszczy pomysłowością. 

Fakt, został endorserem mikrofonów Sennheisera, ale to chyba jego jedyny spektakularny sukces. 

(*)Co zespół robi dziś? Otóż 21 maja Epidemia przedstawiła swoim słuchaczom nowy singiel po tytułem "Придумай светлый мир" /"Wymyśl jasny świat"/. Jest to zapowiedź nowej metal-opery i zawiera dwa premierowe utwory. Jak zapowiada zespół - do sprzedaży płyta trafi w dwóch wersjach, a ich wspólny nakład wyniesie 500 kopii....Każdy egzemplarz będzie ręcznie numerowany, a jedyna różnica między wydaniami będzie wynikać z odcienia okładki (szaleństwo...normalnie szaleństwo...).

Powiem szczerze, że okładka mi się wyjątkowo podoba. Może dlatego, że niechcący trochę nawiązuje do szkiców Dahlberga, ale z tymi odcieniami to chyba lekka przesada, zwłaszcza przy tak małym nakładzie...

A co robi Maksim?
Chłopak nie próżnuje, choć więcej udziela się jako producent niż jako wokalista. Choć w tej ostatniej roli można go usłyszeć na ostatnich dwóch singlach zespołu Sunburst, z którym od roku współpracuje.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz