czwartek, 31 grudnia 2015

Podsumowanie 2015 roku

Każdy robi swoje rozrachunki - to wypada, żebym i ja podsumowała rok 2016 w rosyjskiej muzyce z ciasnej, ale własnej perspektywy.
Jak we wszystkich praktycznie branżach - tak i w tej, ten rok do najłatwiejszych nie należał. Trudno się dziwić - wystarczy spojrzeć na kurs rubla, ropy naftowej i inflację. Delikatnie mówiąc: szału nie ma. Na szczęście są tacy, którym nawet tak poważny kryzys nie przeszkadza i tworzą dalej. Tym bardziej, moim zdaniem, należy im się podziw. Zespołów, które zarabiają wyłącznie muzyką na życie można w rosyjskim rocku i metalu policzyć na palcach jednej - dwóch rąk. Co oznacza, że gros muzyków tworzy poświęcając prywatny czas i środki nagrywają co im w duszy gra, bez większej nadziei, że przebiją się z tym do masowego odbiorcy.

Dla mnie ten rok pod względem muzycznym to przede wszystkim spotkanie z zespołem Grenouer w Płocku - nic nie przebije spotkania "na żywo" z muzykami.

Choć nie mniej ważne były nowe odkrycia: Республика Марс, Dissector, Gods Tower(i jeszcze kilka innych, o których w najbliższych postach napiszę), jak i przekonanie się, że dawni znajomi nadal świetnie sobie radzą.


Już zapowiedzią na wiosnę 2016 roku Третий Рим ucieszył mnie niezmiernie, bo jak już chyba gdzieś wspomniałam, wszystkie ich albumy są świetne, a ostatnie dwa na zmianę lądują w moim odtwarzaczu. Czekam z niecierpliwością na ich nową płytę i zapowiadany maksi singiel zespołu Чёрный Обелиск, gdzie obie grupy w jednym utworze połączyły swoje siły. Jakbym miała robić postanowienia noworoczne, to chciałabym zobaczyć ich na żywo, ale póki co zostaje to raczej w kwestii marzeń.

Prócz płyt - warte odnotowania jest zamknięcie największych torrentów - Rutracker. Czy to się jednak przyczyni do zmniejszenia piractwa? Nie sądzę. W Rosji nie tylko jest ono powszechne, ale wręcz uznane za zwyczajne źródło muzyki. Prócz samych zainteresowanych, nikt nie piętnuje nielegalnego rozdawnictwa. A przestworza rosyjskiego Internetu są tak rozległe, że właściwie nie jest możliwe, aby go w pełni kontrolować.

Wszystkim Czytelnikom życzę dobrej sylwestrowej zabawy i żeby 2016 rok nie był gorszy od poprzedniego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz