środa, 9 grudnia 2015

Gdzie kupować rosyjskie płyty? (cz.II)

Ponad cztery lata temu pisałam o tym gdzie najlepiej kupować rosyjskie płyty. Od tego czasu zmieniło się bardzo dużo w tym temacie, niestety po kilkunastu miesiącach łatwiejszego dostępu do nagrań - wróciliśmy praktycznie do punktu wyjścia.

Najlepsze i najbardziej niezawodne źródło płyt, czyli rosyjscy znajomi, przestało być tak bezproblemowe. Jedną z przesyłek, która do mnie szła - celnicy z Moskwy trzy razy cofali do nadawcy. Dzięki temu cena z wysyłkę wzrosła trzykrotnie i skutecznie wybiła mi z głowy bezpośrednie przesyłki z Rosji. 

Jednak należę do osób upartych i sposób znalazłam - mój dobry znajomy z Łotwy robi zakup, a potem wysyła mi rzeczy do Polski. Oczywiście jest to kombinowanie, ale póki co się sprawdza. Łotwa oraz pozostałe kraje, które wchodziły kiedyś w skład Związku Radzieckiego, jest bowiem bardziej zaufanym miejscem w oczach Rosji i rosyjscy celnicy nie robią przy tych przesyłkach takich ceregieli.


Natomiast zakładając, że nie mamy znajomych we Wschodniej Europie pozostają nam sklepy internetowe. 

Rosyjskie sklepy internetowe po krótkim przebudzeniu, znów stały się dla nas niedostępne ze względu na problem z przekazem zapłaty. Karty kredytowe nie są często akceptowane, a jeśli nawet - to okazuje się, że wysyłka z bliżej nieokreślonych powodów jest niemożliwa. 

Sama obchodziłam taki problem pisząc bezpośrednio do zespołu (zawsze jakiś mail na stronie czy Vkontaktie - rosyjskim odpowiedniku Facebooka - można znaleźć). Jednak wspomniana wyżej "przygoda" zniechęciła mnie. Nie chcę narażać żadnej ze stron na dodatkowe koszty.

Rosyjski brat Allegro, czyli Molotok  przez długi czas służył mi za źródło zakupów, choć i tam nie było różowo. Mało kto chciał wysyłać płyty za granicę. Teraz tego problemu już nie ma, bo od końca sierpnia tego roku Molotok przestał istnieć.

Polskie sklepy internetowe odwiedzam rzadko, bo ich oferta nadal jest dla mnie zbyt wąska. Żeby było jasne - nie krytykuję tego stanu rzeczy, bo zdaję sobie sprawę z tego jak ciężki i niewdzięczny jest to interes. Podziwiam tych nielicznych zapaleńców, którym nadal się chce sprowadzać nagrania.

Zagraniczne strony jak www.discogs.com, czy ebay (z rozwinięciem o różne krajowe domeny) proponują szeroki asortyment. Oczywiście i ceny są tam "zachodnie", a najgorzej, kiedy cena wysyłki przewyższa cenę płyty - wtedy mnie krew zalewa. Ale i tam można znaleźć coś po okazyjnej cenie. Tylko trzeba już znać konkretnego wykonawcę.

http://letmeroll.sstore.pl/

Co się w takim razie zmieniło in plus?

W poście sprzed czterech lat marzyłam, żeby powstał sklep, gdzie nie tylko można kupić, ale i porozmawiać o muzyce, poradzić się sprzedawcy.

Takie miejsca powstają i bardzo cieszą. Jednym z nich jest sklep Let Me Roll, w którym znajdziecie najprawdopodobniej najciekawszą w Polsce ofertę płyt m.in. z Węgier, Rumunii, byłej Jugosławii, ale także i Rosji! A co najważniejsze - Właściciel wie co sprzedaje, o czym mogliście poczytać tu.

Wszystkim fanom winyli polecam Ivintage (w Gdańsku na ulicy Hynka 23). Bo to nie tylko i wyłącznie sklep - to miejsce spotkań, rozmów, poznawania nowej muzyki i nie koniecznie rosyjskiej.

http://www.ivintage/

2 komentarze:

 1. A jak się ma popularność bandcamp, soundcloud itp wśród rosyjskich zespołów? W ostateczności można próbować nabyć elektroniczną wersję płyty. Wiem, że to nie to samo co fizyczny nośnik, ale lepszy rydz niż nic. I celnik nie cofnie ;).

  pozdr Łukasz

  http://gloriametalus.blogspot.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @Łukasz M: Masz rację - streamingi są tu bezpieczną alternatywą :) Najbardziej popularny jest Soundcloud, Bandcamp cieszy się może 1/3 popularności Soundcloud. Część zespołów możemy również posłuchać/kupić na iTunes. Rosjanie próbowali wejść ze swoją platformą odsłuchową, ale Soundcloud był pierwszy, a do tego nielegalne ściąganie muzyki jest tak w Rosji powszechne, że byłaby to walka z wiatrakami. Ostatnio co prawda zamknięto największy portal z torrentami, ale wątpię, że to zmieni długoletnie przyzwyczajenia. Pozdrawiam!

   Usuń