piątek, 9 października 2015

6 Stron Wcześniej i Benzyna, czyli młodzi atakują

Dzisiaj trochę o młodych zespołach, bo spośród nich wyjdą kiedyś muzyczne legendy. Warto więc przyglądać się temu co reprezentuje sobą młoda scena. Oczywiście trzeba wziąć poprawkę na to, że młoda grupa choć ma w sobie masę energii, może nie przetrwać zmian personalnych czy bardziej przyziemnych - ekonomicznych. Jednak z ogromnej masy ostają się jednostki i już dziś warto ich szukać.

6 Stron Wcześniej
No to się nazywa pomysł na nazwę zespołu! 6 Страниц Назад, czyli 6 Stron Wcześniej to młody, dobrze zapowiadający się zespół.  Grupa powstała w 2008 roku, a w tym roku ukazał się jej debiutancki album "Мой Рок", który można przetłumaczyć jednocześnie jako mój rock lub moje przeznaczenie. 

Jeśli chciałabym pójść na skróty, żeby opisać ich muzykę, to napisałabym, że 6 Страниц Назад przypomina mi trochę СЛОТ, ale na szczęście ma swój własny styl i nie jest kopią Kesza i Spółki.
Jednak, jak się okazało, moje pierwsze skojarzenie nie było tak dalekie od prawdy. Lider zespołu SLOT pojawił się gościnnie na albumie oraz koncertach i odnoszę wrażenie, że jego maniera wokalna dość mocno wpłynęła na solistę 6 Страниц Назад.

Jakby nie było - zespół cieszy się coraz większą popularnością i jeśli nie wystrzelał się ze wszystkich pomysłów na pierwszej płycie, to jest nadzieja, że zaproponują coś dobrego.
A propos jeszcze grupy SLOT. Rok temu, jak 
pewnie część z Was pamięta, Daria Stawrowicz - wokalistka zespołu СЛОТ została w Petersburgu napadnięta przez jakiegoś niepoczytalnego człowieka, który zaatakował ją nożem. Historia skoczyła się dobrze, bo po operacji oraz rehabilitacji szyi i krtani (na pokrycie ich kosztów zrzucili się fani zespołu), Daria wróciła do formy wokalnej i nadal śpiewa. Jej głos na szczęście nic stracił ze swojej zadziorności, a struny głosowe są nadal mocne i nie zawodzą nawet na długich koncertach.

Daria, prócz oczywiście udziału w zespole SLOT, nagrała w tym roku swój drugi solowy album. Jej styl, zarówno muzyczny, jak i sceniczny entourage ciągle ewoluują oraz zaskakują. 

Benzyna

Kolejnym młodym zespołem, który znalazłam w odmętach internetu jest Нефть, czyli Benzyna. Grupa pochodzi z Jekaterynburga. To jedna z tych formacji, w które włożono naprawdę solidne pieniądze licząc na jej zagraniczny sukces. Póki co wielkiego oddźwięku za granicą nie ma, a szkoda. Bo jest to dobrej jakości alternatywny rock, który mógłby znaleźć wielu odbiorców. 

Póki co mamy kilka teledysków na niezłym poziomie i muzykę, która się broni. Debiutancki album "Мелодрама" zebrał średnie recenzje, tym jednak bym się nie sugerowała. Koledzy/koleżanki po piórze na całym świecie wolą krytykować młode zespoły niż chwalić. Młodej grupie trudno się przebić i najczęściej przepada - i takim sposobem możemy podbudować swoje ego, mówiąc, iż "myśmy to wcześniej wiedzieli, że nic z tego nie będzie".

A ja, może naiwnie, ale wierzę, że im się uda, bo odnoszę wrażenie,iż dla tego typu rocka wciąż jest miejsce. Melodyjny, przyjemny, trochę naiwny, ale dobry rock też jest wart posłuchania. Natomiast, co do zarzutów dotyczących braku duszy, a nadmiaru zimnej kalkulacji w piosenkach Нефть - cóż, też wolę, jak twórczość płynie nie tylko kalkulatora. Zespół jest jednak młody i zdał się na doświadczenie starszych, co dało niezły rezultat. Ważne, żeby potem umieli i chcieli stanąć na własnych nogach, a wówczas możemy porozmawiać o tym na ile ich twórczość jest szczera. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz