środa, 25 lutego 2015

Metal z Łotwy

Taki tytułowy metal z Łotwy zawsze lepiej brzmi, niż nazwa zespołu...więc proszę się nią nie sugerować :) Grupa nazywa się...może lepiej najpierw obejrzyjcie i posłuchajcie chłopaków, a o reszcie doczytacie potem, ok?


Banana Bomb (też uważam, że można było inaczej, ale widocznie to najlepszy z wariantów) ma szansę stać się jednym z najbardziej popularnych zespołów z Łotwy, a to za sprawą swojego wokalisty i choć jest to pewne uproszczenie - to tak zapewne muzycy będą postrzegani.


Jednak zacznijmy od początku. Dawno temu (liczę, że jakieś dwa lata mięło od tamtej rozmowy) mój Przyjaciel Jura spytał mnie czy oglądam na YouTube vlog "This is хорошо". I tak się zaczęło - od tego czasu może nie regularnie, bo odcinki pojawiają się dwa razy w tygodniu, za to stale oglądam poczynania grupy Łotyszów. Chłopaki dobierają po trzy śmieszne filmiki na odcinek, które komentuje - Stas Dawydow (wokalista Banana Bomb).

Vlog nie tylko służy za dowcipny komentarz do puszczanych filmików, posługuje się krążącymi memami i produktami popkultury, ale co najciekawsze - tworzy własne. Oglądalność "This is хорошо" od lat utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie, vlog ma ponad 4 lata i ciągle cieszy się dużą popularnością.

Prócz wspomnianego Stasa Dawydowa, nad programem od samego początku pracują: Witalij Gołowanow (który - a propos - też ma własny zespół) i Siergiej Fiedorenko (basista Banana Bomb). Później do tego teamu dołączył także gitarzysta Banana Bomb - Konstantin Kudrjawcew i jeszcze parę osób nie związanych z zespołem.
W jednym z wywiadów panowie stwierdzili, że to, co robią na vlogu daje im prócz zadowolenia możliwość realizowania swojej pasji, którą jest muzyka. I to mi się BARDZO spodobało!


I tak prócz prowadzenia programu - twórczy Łotysze grają i nagrywają. Jeśli mam być szczera - muzyka miło mnie zaskoczyła i ściągnęłam cały album (jak to ładnie Ktoś nazywa - zespół zajmuje się autopiractwem, :) tzn. sam użycza swoich plików do bezpłatnego ściągania).
Gorzej, że zawsze znajdą się w sieci hejterzy, którym trudno dopuścić do siebie myśl, że ten Stas, którego znają jako komika, "nagle" zajął się na poważnie muzyką. Nieprzychylne komentarze wskazują jednak na pewną zaściankowość komentujących, niż na jakość muzyki. Bądźmy szczerzy - jak komuś powodzi się w jednej branży, to drażni nas, jak poza nią tez sobie dobrze radzi. No tacy już jesteśmy.
Czy jest to dobry album -  sami posłuchajcie i oceńcie. Ja tam "lubię to", "stawiam lajk" i это хорошо! 

2 komentarze:

  1. Autopiractwo dobra rzecz!
    Dzięki za namiar (zarówno na Banana [potetooo] jak i хорошо)

    OdpowiedzUsuń
  2. @insider: Dzięki, że nadal czytasz :)

    OdpowiedzUsuń