środa, 7 stycznia 2015

Nadrabiamy zaległości (Кипелов, Мастер, Маврин, Артерия, Гран-КуражЪ)

Jak wielu z Was dobrze wiadomo - przez zespół АРИЯ przeszło wielu muzyków i większość z nich jest nadal aktywnych muzycznie. Z czasem ilość zespołów, które wchodzą w tzw. "aryjską rodzinę" zwiększa się, ale to tylko pozwala cieszyć się różnymi odmianami rocka/metalu.
Dziś nadrobię roczne zaległości w informacjach o tym, co u nich gra

КИПЕЛОВ

Zespół byłego wokalisty Arii, ma się dobrze, choć w wypadku tego artysty zawsze można się pokusić o stwierdzenie - dobrze, ale czemu tak wolno? ;) Faktem jest, że Kipiełow - eufemistycznie rzecz ujmując - pracuje bez pośpiechu. Zapowiadana na 2014 rok trzecia studyjna płyta niestety nie ukazała się - zapowiadający ją rok wcześniej singiel "Отражение" pozostał więc dotychczas ostatnim studyjnym nagraniem grupy. 

Na początku roku zespół stracił swojego technicznego Wiktora Skrobotowa, który był z zespołem od początku jego istnienia.

Kolejne wiadomości, jakie dochodziły do nas z obozy Walerija i Spółki był już tylko lepsze. W maju pojawił się na płycie Blu-ray koncert nagrany w Krokus City Hall zagrany 1 grudnia 2012 r. z okazji dziesięciolecia istnienia zespołu.


Jeśli ktoś chciałby obejrzeć koncert - to znajdzie go tutaj (sam zespół się nim podzielił). 

A na koniec jeszcze coś na co najbardziej czekamy, czyli nowy utwór. "Косово поле", do którego tekst napisała niezastąpiona Margarita Puszkina.Pozostaje nam nadal cierpliwie czekać, być może nowy 2015 rok przyniesie cały album?

МАСТЕР/Алик Грановский

Zespół byłego basisty Arii - МАСТЕР - w ubiegłym roku właściwie nie przejawiał aktywności muzycznej. O wakacjach nie było jednak mowy. Swój solowy album wydał Alik Granowski. "Bass Manuscript" to instrumentalny, w pełni autorski projekt mistrza czterech strun. 11 utworów zagranych w duecie z perkusistą, jeden utwór z wokalem plus teledysk złożyły się na bardzo ważne dzieło, bezprecedensowe jak na rosyjski rynek, dzieło.


Jeśli ktoś chciałby poznać wszystkie szczegóły - polecam ściągnąć pdf z wywiadem, którego basista udzielił redaktorowi strony BassBoomBang.ru - Siergiejowi Khlebnikovowi. Sierż to jeden z dziennikarzy, których autentycznie podziwiam, po jego wywiadach-rzekach nie pozostaje ani jedno pytanie, na które zabrakło odpowiedzi. Serdecznie polecam!


МАВРИН

Siergiej Mawrin, były gitarzysta Arii, przez ostatni rok także skupiał się nie tylko na macierzystym projekcie. W 2014 roku wyszła sześcio ścieżkowa płyta projektu Showtime, w którego skład, prócz znanego rudego wirtuoza gitary weszli: Pierre Edel (wokal) oraz sekcja rytmiczna zespołu Mawrin


Kim jest Siergiej Mawrin - to z grubsza Czytelnicy wiedzą, a kim jest Pierre Edel? Francuzem prosto z Paryża, który brał udział w trzeciej edycji telewizyjnego show "Voice of France", gdzie doszedł do półfinału. 
Co go łączy w takim razie z Rosją? Po pierwsze - mama-Rosjanka, która nauczyła go swojego ojczystego języka, po drugie od 2010 roku muzyk mieszka w Moskwie, Próbował także sił w rosyjskiej wersji programu "Voice". I tak trafił do Siergieja, wspólnie nagrali kilka utworów, które są mieszaniną ich stylów. Jak im wyszło? Między nami mówiąc Mawrina bardzo lubię, był czas, że się nim wręcz zasłuchiwałam, a wokalista...jakoś mnie nie wzrusza. Z tłumu wyróżniają go bardziej tatuaże niż głos, a w muzyce, jednak zwracam uwagę na możliwości strun głosowych, niż jak kto wygląda. 

Z nowości od zespołu Mawrin - to od kwietnia można kupić wszystkie ich albumy na iTunes:

"Смутное Время" (1997)
"Скиталец" (1998)
"Неформат 1" (2000)
"Химический Сон" (2001)
"Одиночество" (2002)
"Запрещённая Реальность" (2004)
"Обратная Сторона Реальности" (2005)
"Откровение" (2006)
"Live" (2007)
"Фортуна" (2007)
"Неформат 2" (2010)
"Моя Свобода" (2010)
"Иллюзия" (2012)
"Противостояние" (remix 2014)


W połowie roku dostaliśmy natomiast wiadomość, iż po siedmiu latach współpracy odszedł od zespołu basista - Leonid Maksimow, a na jego (tudzież bardziej "swoje") miejsce wrócił Aleksandr Szwiec. 

A propos Mawrina, zajrzałam ostatnio (chyba trochę nieopatrznie) na to co robi jego były wokalista - Andriej Lefler. Po nagraniu jednego albumu młodziutki Andriej rozstał się z Siergiejem i związał się z cyrkiem. Tam, mając swój program oparty częściowo na teatrze oraz maskaradzie, chyba gdzieś pogubił swój talent. A dziś...kojarzycie szanowni Czytelnicy program "Voice"?...no to bierze udział w jego trzeciej edycji. Poniżej możecie zobaczyć go w piosence z repertuaru Aleksandra Gradskiego (którego zobaczycie wśród jurorów - taki pan z długimi włosami i w dużych okularach). Niestety dla mnie Lefler zbyt upodobnił się do gwiazdy sprzed kilku dekad.
АРТЕРИЯ

Kolejny były gitarzysta Arii i zespołu Kipiełow - Siergiej Terentiew ze swoim dziesięcioletnim zespołem Arteria w tym roku wydał nowy album pt,: "2014". Warto sięgnąć po ten krążek choćby z dwóch powodów: wokalista - Aleksandr Kep - ma ciekawy rockowy głos, a a po drugie na basie gra Daniił Zacharenkow - którego znamy z zespołu Чёрный Обелиск. I choć basista już od ponad czterech lat jest stałym członkiem zespołu, to nadal - z mojego prywatnego punktu widzenia - jest tam jakby "gościnnie".

Drogi "aryjskiej" rodziny niejednokrotnie się w tym roku przeplatały, zarówno na koncertach, jak i w studiu. Krótkie filmiki z prób, w których uczestniczyli Alik Granowski (МАСТЕР) i Władimir Hołstinin (АРИЯ), mogą nam dać pojęcie o tym, jak przyjacielsko powiązany jest świat muzyczny, co bardzo cieszy.Гран-КуражЪ

Najmłodszy w rodzinie - to Гран-КуражЪ, z którego przeszedł do Arii jej ostatni wokalista Michaił Żytniakow. Co jednak podkreślają wszyscy, zarówno zwolennicy, jak i ci nie do końca przekonani co do twórczości zespołu, Гран-КуражЪ to grupa, która jest bardzo zaangażowana w to robi. 

Co u nich przez ostatni rok działo? 

Zespół koncertował, wziął także udział w Aria-Fest (i tu mała uwaga: prócz zaproszonych gości, o których mogliście przeczytać tutaj, przedstawiono fanom Arii możliwość wybrania jednej rosyjskiej grupy i to ich głosy zdecydowały o udziale Гран-КуражЪ, a nie znajomości :) ). 

Póki co muzycy posiłkują się starym materiałem, ale powoli piszą nowe rzeczy i może niedługo nas już czymś ucieszą. Na razie zespół wziął udział w nagraniach soundtracku do filmu "Gracz"(reż. Julij Kudriawcew), z migawkami z tego właśnie filmu powstał klip do utworu "Если жив ещё"/"Jeśli jeszcze żywy"/, który ukazał się na dniach.

Czekam na nową płytę, bo zapowiada się ciekawie, zespół istnieje już 15 lat, ale ostatnie lata są nieporównywalnie bardziej spektakularne niż początki, gdy poza wąskim gronem fanów nazwa Гран-КуражЪ nikomu nic nie mówiła.I to tyle, podanych w telegraficznym skrócie, podsumowań - myślę, że o kolejnych rosyjskich zespołach będę już pisać na bieżąco, uzupełniając ich historie. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz