wtorek, 28 maja 2013

Muzykanci z Bremy grają metal

Tak jak w Polsce była kreskówka "O dwóch takich, co ukradli księżyc" z kapitalną muzyką LADY PANK, tak w Rosji byli "Czterej muzykanci z Bremy"(1969r.). Oczywiście, sama bajka, autorstwa braci Grimm, nie była rosyjska, ale też jej ekranizacja była bardzo luźnym nawiązaniem do oryginału. Zgadzała się w sumie ilość oraz rodzaj zwierząt i występował motyw bandytów.

I tu mała dygresja. Czy ktoś z Was lubi to opowiadanie? Powiem szczerze, czytałam kilka wersji tej bajki, bo zawsze mnie intrygowało, co tak dzieci w niej pociąga (a może jeszcze bardziej wydawców!). Byłam nawet w Bremie, choć nie w poszukiwaniu sensu grimmowskiej twórczości, a odpowiedzi na pytanie: co fajnego jest w tej bajce - nie znalazłam...

Co innego wspomniany wyżej animowany musical! "Бременские музыканты" stali się filmem kultowym. Jego odbiorcami były nie tylko dzieci i taki też był zamiar rysowników. Skąd to przekonanie? Proszę popatrzeć na poniższy kadr.


I co? Otóż tych trzech panów to bardzo znane aktorskie trio komików:

Bałbies, Bywały i Trus (Tchórz) - kadr z filmu "Kaukaska branka"(1967r.), kto nie widział niech koniecznie zobaczy!

A wracając do muzyki, to stała się ona tak znana, jak nasz motyw z Reksia, czy Pszczółki Mai. Czyli można zaryzykować stwierdzenie, że w Rosji i byłych krajach związkowych znają ją wszyscy. Trzeba przyznać, że melodie szybko wpadały w ucho, a hippisowski charakter filmu pozwalał także starszym odbiorcom spędzić przyjemnie czas.

Tak, a jak to się ma do metalu? Otóż nie licząc noworocznych występów ARII, kiedy muzycy bardzo chętnie sięgali po piosenki z tego musicalu, nikt dotychczas nie próbował sprawdzić się w tym reprtuarze. W końcu znaleźli się śmiałkowie. Moskiewski zespół AFTER THE DARKNESS podzielił się dziś swoją wersją "Бяки-буки". Jeśli kogoś kusi porównanie z oryginałem, to proszę włączyć sobie poniższy filmik. 


To tyle bajek na dziś - dobranoc:)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz