czwartek, 17 stycznia 2013

KURSK, czyli Finowie po rosyjsku


nazwa: КУРСК/KURSK/
rok powstania: 2007
miejsce powstania: Tampere/Oulu, Finlandia
język utworów: rosyjski
oficjalna strona zespołu: http://kypck-doom.com/

O tym zespole jeszcze nie wspominałam, a kiedy jeszcze latem rozmawiałam prywatnie z perkusistą grupy КОРАБЛЬ ПРИЗРАК, obiecałam sobie, ze niedługo o nich napiszę. Trochę czasu upłynęło, bliżej nam do następnego lata, niż do poprzedniego, ale co się odwlecze to nie uciecze:) 

КУРСК założył wokalista, który wcześniej przez dwa i pół roku uczył się w Sankt Petersburgu. Przez ten  czas był też  pracownikiem fińskiej ambasady w Moskwie. Dziś korzystając z pobranej nauki w Pitrze i Oxfordzie zawodowo wykłada język rosyjski na uniwersytecie w Tampere, w wolnych chwilach zaś pisze teksty i śpiewa w swojej doom metalowej kapeli.


Chłopaki trochę bawią się rosyjską konwencją: ubierają się w nawiązujące do mundurów czerwonej armii ciuchy, z pięcioramiennymi czerwonymi gwiazdami, z customowymi gitarami stylizowanymi na automat kałasznikowa i jednostrunowym basem (!). Na szczęście robią to mimo wszystko ze smakiem i co najważniejsze ich muzyka jest po prostu dobra! A teksty? Te inspirowane są nieraz codziennością, a czasem rosyjską literaturą, którą wokalista szczególnie sobie upodobał. Dowodem na to jest chociażby utwór "Demon" - zainspirowany poematem Michaiła Lermontowa o tym samym tytule.

W tym teledysku warto też zobaczyć jak zgrabnie została połączony motyw literacki i malarskie, który nawiązują do cyklu dzieł Andrieja Wróbla.Andriej Wróbel "Demon siedzący"

Polecam bliższe zapoznanie się z muzyką tego zespołu - jedno, czego nie polecam, to nauki rosyjskiej fonetyki od Erkkiego, bo cytując perkusistę КОРАБЛЬ ПРИЗРАК - Aleksego Sieliezniowa: oczywiście on ma akcent, i niektóre językowe nawyki w utworach też kuleją. Jednak fiński jest daleki od języków słowiańskich. Tak, tego tłumaczyć nam nie trzeba (sama przez dwa lata ze skutkami raczej średnimi zakuwałam fiński), ale biorąc pod uwagę właśnie jak odległe są te języki - trzeba docenić, że nauka Erkkiego nie poszła w las.

Dyskografia:

(2008) "Черно"/"Czerń"/
(2011) "Ниже"/"Niżej"/

2 komentarze:

  1. Ksjusz, przesadzasz - facet ma lepszą wymowę "miahkava znaka" ode mnie :D
    a muzyka zacna - już szperam to torre... tfu, youtubie.

    OdpowiedzUsuń
  2. @insider: Ok, ale jak będziesz chciał poprawić swoją fonetykę, to nie radzę uczyć się od Erkkiego wymowy!:)

    OdpowiedzUsuń