piątek, 25 stycznia 2013

Historia rosyjskiego rocka na ekranie (3)

Dla odmiany, dziś proponuję film, który opowiada o współczesnym rosyjskim rocku. "Get True Stay Loud" to prawie dwugodzinny dokument nakręcony w konwencji wywiady-rzeki z kilkudziesięcioma muzykami. Ci opowiadają o swoich radościach i ciemniejszych stronach bycia muzykiem. To, co ich boli, to czego im brakuje - są to rzeczy nie tylko typowe dla Rosji, a uniwersalne. Rosja już dawno dogoniła resztę świata, a w pewnych sferach i przegoniła. Problemem pozostaje wiara w swoje umiejętności, brak odzewu ze strony słuchaczy (choć inni twierdza, że główne trzy problemy to: armia, rodzina i pieniądze).

Film jest w nieocenzurowanej wersji - więc jeśli ktoś chce wzbogacić swój repertuar tzw. mata, czyli przekleństw i wulgarnych określeń  - to też i taką leksykalną korzyść może z niego wyciągnąć, bo klną dość lekko, ale za to z fantazją;)

Jedno, czego można żałować to to, iż przy tak dużym projekcie zobaczymy mimo wszystko mało grup, bo film pokazuje naprawdę niewielki wycinek tej sceny. Cieszy, że na ekran trafiły niszowe zespoły, jednak gdyby ktoś chciał z tego dokumentu dowiedzieć się "co w Rosji piszczy" - to może odnieść mylne wrażenie. Muzyki w Rosji o wiele więcej i jest ona o niebo bardziej zróżnicowana niż pokazuje to film. 

Co by jednak nie powiedzieć, dobrze, ze "Get True Stay Loud" powstał, bo ostatnio mało się dokumentuje rocka na tak profesjonalnym poziomie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz