czwartek, 13 grudnia 2012

Kola Wasin - człowiek, którego warto znać (1)

W muzycznym świecie, prócz rzecz jasna muzyków, jest wielu ludzi, których warto znać. Wymyśliłam więc kolejny cykl (ja chyba lubuje się w takiej odcinkowej formie? ;)), w którym chcę Wam przybliżyć sylwetki ludzi związanych z rosyjską muzyką. Nie raz będą to nawet dość odległe konotacje, jak ta dzisiejsza, jednak moich bohaterów będzie łączyło jedno - ich pasja. Każdy ma swoją pasję, znajduje swoją niszę i inaczej interpretuje swoje hobby, na jego świat składają się różne przedmioty, wspomnienia, jednak każdy zbiera je z pieczołowitością i dla niego są ważne.

Bohaterem dzisiejszego odcinka jest Nikołaj Iwanowicz Wasin, czyli Kola Wasin. Urodzony w 1945 roku w Leningradzie najbardziej znany w Rosji (tej radzieckiej i ówczesnej) beatloman. Kola znany jest ze swojego zamiłowania do THE BEATLES i z muzeum, które dla uświetnienia liverpoolczyków, stworzył w swoim własnym mieszkaniu. Od 1966 roku Wasin zbiera wszystko to, co jest związane z wielką czwórką, a jego dom, który skupia wokół siebie miłośników THE BEATLES, może poszczycić się prawdziwymi kolekcjonerskimi perełkami.

Do legendy już przeszła opowieść, jak Kola, który co roku wysyłał telegramy do członków zespołu, otrzymał w podziękowaniu od Johna Lennona płytę "Live Peace in Toronto" i kalendarz z autografami wszystkich beatllesów! Ta listowna wymiana sprawiła, że Wasina nazwano jedynym w kraju Człowiekiem, Który Korespondował z Johnem Lennonem.


Wokół Koli gromadzili się również leningradcy wykonawcy ze sceny rockowej, wraz z nimi, nasz kolekcjoner organizował koncerty letnie (ku czci Paula i Ringo) oraz jesienne (ku czci Johna i George'a). Swoją pasją dzielił się także na łamach bardzo znanego czasopisma "Roxy". 

Wasin do dziś podtrzymuje kontakty z fanami beatlesów na całym świecie. Miał przyjemność spotkać się   i rozmawiać z wieloma ludźmi, którzy znali czwórkę muzyków prywatnie. 
Jednak, wbrew pozorom, Kola nie zmaknął się wyłącznie w świecie THE BEATLES. W jego biografii znalazł się spory epizod, gdy promował twórczość Elvisa Prestley w Rosji. Jest także autorem ilustrowanej historii o rock'n'rollu w Rosji, która ukazuje dzieje rozwoju tego gatunku muzycznego od lat 60. do naszych dni.

Kola Wasin to jeden z ludzi, z którymi bardzo chciałabym porozmawiać i nie tak w przelocie, ale posiedzieć i posłuchać, co ma do powiedzenia człowiek-legenda.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz