poniedziałek, 10 grudnia 2012

GORKY PARK


nazwa: GORKY PARK
rok powstania: 1987
miejsce powstania: Moskwa
język utworów: angielski, rosyjski
oficjalna strona zespołu: http://www.gorkyparkmusic.ru/

Prowadząc wywiad z zespołem GRENOUER, których wokalista wspomniał o GORKY PARK, przypomniałam sobie, że jeszcze nie pisałam o tym zespole, a gdyby spytać przeciętnego słuchacza rocka w Stanach czy zna jakąś rosyjską grupę, grającą w tym gatunku, jeśliby coś mu przyszło do głowy - to na pewno GORKY PARK.

Początki zespołu są dość pomieszane, i choć dla fanów zespołu są ważne, tu ze względu na dużą liczbę nazwisk oraz zamieszanych w sprawę zespołów pominę je frazą: w pierwszy skład zespołu GORKY PARK wchodzili członkowie grupy MOSKWA oraz były perkusista ARII - Aleksandr Lwow.

Przez pierwsze dwa lata zespół głównie robił próby i składał własny repertuar, w który wchodziły w większości utwory anglojęzyczne. Udało im się w tym czasie wystąpić w Leningradzie jako support SCORPIONS i zainteresować sobą zachodnich wydawców. Dzięki wstawiennictwu Jona Bon Jovi (tak tego Bon Jovi), zespół podpisał w 1988 roku kontrakt z wytwórnią Polygram. Trzeba oddać też sprawiedliwość, że Jon, jak i Richie Sambora, nie zostawili nowych kolegów na lodzie i już w Ameryce im mocno pomagali. Zespół miał tez niewątpliwą przyjemność spotkać w studiu Franka Zappę!

Muzycy trafili w swój czas. W USA zaczynał się właśnie boom na wszystko co radzieckie. Nie omieszkali tego wykorzystać ludzie odpowiedzialni za wizerunek zespołu. Logo GORKY PARK przypominało sierp i młot, muzycy występowali z radzieckimi flagami i ubraniach (panowie nosili rubaszki z tradycyjnymi wzorami), które miały kojarzyć się z siermiężną radziecką Rosją. Najciekawszym elementem ich scenicznego image'u były gitary w kształcie zminiaturyzowanych bałałajek!
Zespół istniał tak długo, jak długo było zainteresowanie tym co sowieckie. Dlatego pod koniec lat 90. nikt nie był zdziwiony rozpadem grupy.

Dziś, po latach zespół znów próbuje wspiąć się na szczyt. W Stanach już pewnie nie zrobią takiej kariery, ale w Rosji, gdzie coraz więcej ludzi się przyznaje, że ich słuchało - kto wie? Bo w czasach, kiedy GORKY PARK byli na topie, budzili raczej negatywne emocje. I to nawet nie chodziło o jakąś zawiść, a raczej o to, że z radzieckich symboli muzycy zrobili sobie "szopkę". Powiem szczerze, że rozumiem w tym momencie Rosjan, bo jakkolwiek GORKY PARK zdobyli wielką sławę na Zachodzie, to ich image był tak kiczowaty, że trudno ogląda się ich teledyski...Zresztą zobaczcie sami.Dyskografia:


(1989) Gorky Park
(1993) Gorky Park 2
(1996) Stare Nox
(1998) Protivofazza

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz