poniedziałek, 2 lipca 2012

WEHIKUŁ CZASU


nazwa: МАШИНА ВРЕМЕНИ/WEHIKUŁ CZASU/
rok powstania: 1969
miejsce powstania: Moskwa
język utworów: rosyjski, angielski
oficjalna strona: http://www.mashina-vremeni.com/

Najpierw był krótkotrwały projekt THE KIDS, który przerodził się w 1969 roku w WEHIKUŁY CZASU. W pierwszy skład weszli: Andriej Makarewicz (g., voc.), Igor Mazajew (bas), Jurij Borzow (per.), Aleksandr Iwanow(g.) i Pawieł Rubin (drugi bas) oraz Siergiej Kawagoje (kb.). Aleksandr i Pawieł dość szybko pożegnali się zespołem i WEHIKUŁY CZASU zostały w kwartetowej obsadzie.

Andriej Makarewicz (a może Doktor House?;D)

Oczywiście, jak każda grupa, tak i ta zaczynała od coverów, a jej repertuar wypełniały głównie piosenki THE BEATLES. Jednak Makarewicz nalegał, aby dali sobie spokój z tymi utworami, bo kontrast jaki wywoływało ich wykonanie i oryginał był, podobno, rażący. Ten rzadko spotykany umiar oraz trzeźwa samoocena już wówczas zapowiadały, że lider grupy będzie dążył do profesjonalizmu, a co za tym często choć nie zawsze idzie - sukcesu.

Przez lata skład zespołu oczywiście zmieniał się, zmiana nie ominęła także nazwy, która do 1973 roku brzmiała WEHIKUŁY CZASU. A muzycy? Jeśliby wymienić ich wszystkich z nazwiska to utworzyłaby się tu długa lista. Cóż, nie każdy może być jak Stonesi;) Wśród tych, którzy przeszli przez WEHIKUŁ CZASU byli prócz gitarzystów i perkusistów, skrzypkowie, saksofoniści, trębacze, a nawet deklamator wierszy(!).

Pierwsze honorarium grupa dostała w 1973 roku, kiedy autor filmu "Afonia" kupił u muzyków dwa utwory i jednocześnie zaprosił ich na plan, by zagrali w roli amatorskiego zespołu. Ta przygoda z dużym ekranem nie była pojedynczym epizodem. Zespół i jego utwory wystąpiły w blisko trzydziestu filmach!

Jewgienij Margulis

Wracając do historii: w 1975 roku do grupy dołącza gitarzysta Jewgienij Margulis, który zaczyna pisać dla zespołu nową muzykę, nawiązującą stylistycznie do bluesa. Margulis wraz z przyjściem do WEHIKUŁU CZASU dostaje w ręce bas i to ten instrument zostaje mu przydzielony.

Zespół próćz zmian personalnych, nazwy, przechodził także eksperymenty muzyczne. Flirtował nie tylko z bluesem, w końcu lat 70. próbował również swojego brzmienia z akompaniamentem dęciaków. Sekcję trębaczy zastąpił natomiast na początku lat 80. syntezator.

W tym czasie WEHIKUŁ CZASU wielkorotnie występuje na różnych festiwalach zgarniajać kolejne nagrody i wyróżnienia.
W 1987 roku zespół trafia nawet do Polski na festiwal muzyki alternatywnej i w tym samym roku firma "Melodia" wypuszcza na rynek ich pierwszy studyjny album*.
W dwa lata później grupa świętuje już swoje dwudziestolecie...a to jeszce nie koniec! Zespól trafia z koncertami do Arfyki i Anglii. 

Lata 90. to rozwój moze nie samej grupy, co poszczególnych jej uczestników w różnych sferach. Zmiany personalne doprowadzają natomiast do tego, ze w pewnym momencie na pięciu muzyków występuje czterech wokalistów i kompozytorów jednocześnie!

W pierwszej połowie ostatniej dekady XX wieku Makarewicz, który już wcześniej dał się poznać jako grafik, wydaje książkę pt.: "Всё очень непросто"/"Wszystko nie jest takie proste"/. Jest to zbiór opowiadań o życiu WEHIKUŁU CZASU w latach 1969-1983. A pod koniec dekady znów przyszedł czas na kolejny okrągły jubileusz. 
Z okazji XXX-lecia istnienia grupy jej ówcześni uczestnicy otrzymują od władz państwowych Order Zasługi.


Nowy wiek zespół przywitał otwrarciem własnej strony internetowej. XXI wiek zaznaczył sie w historii grupy wypuszczeniem na rynek w ramach wystawy InterCHARM wody kolońskiej dla mężczyzn.
2009 rok był oczywiście okazją do świętowania kolejnego jubileuszu, a następny rok przyniósł aż trzy książi autorstwa Makarewicza.

W ostatnich dniach o swoim odejściu z grupy zawiadomił Jewgienij Margulis, który oświadczył, że chce poświęcić więcej czasu swojemu solowemu projektowi.

Historia WEHIKUŁU CZASU opowiadziana przeze mnie jest oczywiście skrótowa, niepełna. Do je zgłębiania zachęcam każdego z Was. Jeśli macie trochę wolnego czasu, to zapraszam na wycieczkę wehikułem..


-------------
* Dyskografii wyjątkowo nie załączam i odsyłam na stronę zespołu, gdyż jest zbyt obszerna.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz