piątek, 27 lipca 2012

Specyfika swierdłowskiego rocka

W Rosji mniej więcej od lat 80. istnieje kilka silnych ośrodków, które w sposób szczególny przyciągają oraz skupiają wokół siebie muzyków. Z oczywistych względów wśród miast prym wiodły i nadal wiodą Moskwa i Leningrad/Petersburg. Jednak prócz nich są jeszcze inne ważne ośrodki. Jednym z nich był Swierdłowsk, który odzyskał po latach swoją nazwę - Jekaterynburg, ale jeśli mówimy o rocku, to określamy go nazwą "swierdłowski", bo wywodzi się z czasów związkowych.

Swierdłowsk, Swierdłowsk...gdzie to jest? Where is Sverdlovsk?

Ok, daleko...

Ale kiedy dotarlibyśmy w 1986 roku do Swirdłowska moglibyśmy trafić na otwarcie Swierdłowskiego Klubu Rockowego, który w krótkim czasie stał się punktem wokół, którego skupiała się tamtejsza muzyczna śmietanka. Stamtąd wywodziły się takie zespoły jak ЧАЙФ, УРФИН ДЖЮС, НАУТИЛУС ПОМПИЛИУС, НАСТЯ  czy АГАТА КРИСТИ. 

"Chlewik" znajdował się na pierwszym piętrze

Po pewnym czasie Klub został nieoficjalnie przechrzczony na "chlewik", bo jak wspominają naoczni świadkowie: z czasem zaczął wiotczeć, starzeć się, obrastać w tłuszcz, leniuchował, jak prawdziwy chlew.
Dziś tego konkretnego klubu, jako miejsca, już nie ma - budynek został oddany wraz z przylegającym do niego kompleksem w ręce szkoły średniej specjalizującej się w budownictwie lądowym. Jednak tradycja nie zaginęła i przejął ją Klub Sfinks. Ten zaś stara się jeśli nie wskrzesić dawne czasy, to przynajmniej pielęgnować pamięć o swojej chlubnej przeszłości.

A to Sfinks by night

Jednak nie w samym klubie kryła się odmienność swierdłowskiego rocka lecz w muzyce. Okazuje się, że jeśli zaczniemy uważniej przysłuchiwać danym grupom można je z większym lub mniejszym prawdopodobieństwem przyporządkować do miasta, z którego zespół pochodzi. Powodzenie naszej oceny zależy głównie od dwóch czynników: od ilości przesłuchanej muzyki (czyli naszego doświadczenia) i od tego, jak mocno zespół nawiązuje do swoich  korzeni.

Swierdłowską szkołę można natomiast poznać po kilku wspólnych cechach:
- utwory wychodzące spod palców i z gardeł  tamtejszych rockmanów były tradycyjnie zorientowane w pierwszej kolejności na muzykę;
- w planie kompozycji utwory były bardzo dokładnie dopracowane;
- melodyjny, ładny i poprawny wokal (choć jak dla mnie trochę słaby, za mało męski - ale o gustach...)  ;
- wiodącą rolę grały instrumenty klawiszowe.

Na szczęście są wśród Rosjan zapaleńcy, którzy starają się ocalić od zapomnienia zarówno klub, jak i całą rockową swierdłowską spuściznę. Do jej wpływów przyznają się także dzisiejsi rockmani z Jekaterynburga i okolic. 

A na dziś może nie do końca reprezentatywny kawałek, ale przynajmniej z ciekawym klipem;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz