czwartek, 19 lipca 2012

AK ADMIRAŁ - radziecka gitara

AK ADMIRAŁ

"AK Admirał" to jeszcze jedna gitara produkcji CCCP, a dokładniej pochodząca z Leningradu. Z bliżej nieznanych przyczyn gitara, która jeszcze dwadzieścia lat temu robiła prawdziwą furorę, dziś znajduje się wyłącznie w rękach kolekcjonerów. O "Uralu", czy "Elgawie" jakkolwiek by się nie wypowiadano - to jednak najważniejsze, że nie zapomniano, a "Admirała" pomija się milczeniem.

Zacznijmy od nazwy i tajemniczych dwóch pierwszych liter - są to inicjały lutnika, który wymyślił i skonstruował pierwszego "Admirała": Aleksandra Krasnoszczekowa.
Pierwsze gitary rodem z leningradzkiej fabryki pokazały się na rynku w 1984 roku, a dokładnie było ich dziesięć sztuk: pięć sześciostrunowych i pięć basów.

Dla obu typów gitar deki wykonano z drzewa klonowego, a niektóre urozmaicono mahoniowymi wstawkami (jak gitarę z powyższego zdjęcia). Co ciekawe, strunociąg pomysłu Krasnoszczekowa ma regulację długości i wysokości strun dla każdej struny oddzielnie!

I choć prawie zapomniano o "Admirale" w jego ojczyźnie, to dzięki pasjonatowi trafiła do leksykonu. Tony Bacon - autor kilku biografii  różnych instrumentów, a zwłaszcza gitar - umieścił ją w swojej książce "The Ultimate Guitar Book".


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz