poniedziałek, 4 czerwca 2012

Catharsis


nazwa: CATHARSIS /ze starogreckiego - OCZYSZCZENIE/
rok powstania: 1996
miejsce powstania: Moskwa
język utworów: rosyjski, angielski
oficjalna strona: catharsis.ru

A dziś krótka historia rosyjskiego zespołu, który nie licząc EPIDEMII, jest najbardziej znaną power metalową rodzimą grupą.
CATHARSIS zaczęła swoją przygodę z muzyką od melodyjnego doom metalu, jednak bardzo szybko zmieniła kurs na power metal i jemu została już wierna. To jedna z grup, które konsekwentnie rozwijają się i z każdym kolejnym albumem podbija serca coraz większej liczby fanów. Album "Dea" zebrał wiele pozytywnych recenzji, a o ich istnieniu dowiedziano się nawet w Japonii(!), a turecka firma wydawnicza kupiła prawa do rozpowszechniania płyty na swoim rynku. 

I tak byłoby pięknie jak w bajce, gdyby nie to, że z powodu "artystycznych różnic" w 2001 roku skład opuszcza aż trzech muzyków. Na ich miejsce przychodzą nowi, ale niekoniecznie niedoświadczeni, muzycy. Jeden z nich to znany fanom ARII Oleg "Mission" Myszyn, który zagrał na albumie "Chimera" pamiętne solo na flecie w utworze "Wampir".

Oleg "Mission" Myszyn - na gitarze i na flecie wymiata

Na album "Imago", który został nagrany już w nowym składzie i po roku wydany w rosyjskojęzycznej wersji, cztery teksty napisała niezastąpiona Margarita Puszkina. Dzięki przejściu na rodzimy język zespół zyskał kolejną grupę fanów, którzy przyjęli z entuzjamem rosyjski power metal. 
Na tej fali wznowiono dwa albumy, które połączono w jednym wydaniu. "Dea & Feabris Erotica" ukazały się tym razem nie tylko w Rosji, cieszyły się także dużym popytem w Korei.

Następny album "Крылья", na który znów kilka tekstów napisała Margarita Puszkina, a jego mastering wykonano w słynnym fińskim studiu Finnvox - okazał się kolejnym strzałem w dziesiątkę. W 2006 roku CATHARSIS dostało nagrodę RAMP w kategorii najlepsza grupa metalowa.

Jubileuszowy dziesiąty rok istnienia grupy okazał się jednak nie do końca pomyślny dla jej muzyków. Długie trasy i problemy finansowe doprowadziły do uśpienia na rok CATHARSIS.

Po przejściowych problemach grupa znów się zebrała, aby nagrać album i wystąpić na największych festiwalach w Rosji. Dziś zespół wciąż koncertuje i zbiera pełne sale, jednak fani powoli już czekają na nowy album.

W dzisiejszy skład zespołu wchodzą:

Oleg Żyliakow - wokal
Oleg Myszyn - gitara
Igor Poliakow - gitara
Aleksandr Timonin - bas
Julia Red (Jegorowa-Poliakowa) - klawisze

stanowisko perkusisty podlega ciągłej rotacji...


Dyskografia:

1998 — Proles Florum /Dziecko kwiatów/
1999 — Febris Erotica /Miłosna gorączka/
2001 — Dea /Bogini/
2002 — Imago
2003 — Имаго /Imago/
2005 — Крылья /Skrzydła/
2010 — Светлый альбомъ /Świetlany album/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz