sobota, 12 maja 2012

Zmierzch z Hołstininem


Nie, nie będzie dziś o wampirach. Dziś swoje urodziny obchodzi Władimir Hołstinin. A ze zmierzchem łączy naszego gitarzystę kilka skojarzeń.

Pierwsze to takie, jeden z zespołów, w którym Władimir grał do czasów ARII, nazywał się ВОЛШЕБНЫЕ СУМЕРКИ /CZARODZIEJSKI ZMIERZCH/. 
Grupa powstała w Moskwie w 1976 roku. W skład pierwszego zestawu prócz naszego jubilata weszli: Witalij Dubinin /bas, wokal/, Leonid Mogiliewski /perkusja/ i Wadim Dmitrijenko /klawisze/.

Tak, tak (od lewej): Hołstinin i Dubinin

Z początku, jak to zwykle bywa, zespół wykonywał wyłącznie covery. CZARODZIEJSKI ZMIERZCH miał w swoim repertuarze utwory m.in. BLACK SABBATH, DEEP PURPLE czy GRAND FUNK RAILROAD. W momencie, kiedy do zespołu dołączył nowy klawiszowiec - Aleksiej Maksimow, grupa zaczęła wzbogacać swoje wystepy o własne kompozycje. 
Na pamiątkę zostało nam kilka nagrań. W sieci możemy znaleźć ich 11, a pochodzą one z kasety demo, która była rozpowszechniana jako solowy album Witalija:


1 Кораблик /Stateczek/
2 Жираф /Żyrafa/
3 Дорога мира /Droga świata/
4 Стоп-кадр /Stop klatka/
5 Наполеон /Napoleon/
6 Осень /Jesień/
7 Гонки /Wyścigi/
8 Снежный человек /Śnieżny człowiek/
9 Бал Одуванчиков /Bal Dmuchawców/
10 Лень /Lenistwo/
11 Йокогама /Yokohama/


Jeśli ktoś chce usłyszeć jak ponad trzydzieści lat temu grali i śpiewali, ci których nazywamy obecnie "ojcami metalu" - proszę bardzo oto kompozycja "Лень".Kto jest natomiast chętny, żeby posłuchać całości, niech odwiedzi to miejsce.

Kończąc historię CZARODZIEJSKIEGO ZMIERZCHU, wspomnę tylko, że krotko po nagraniu tych utworów, Dubinin opuścił zespół, a jego miejsce za mikrofonem zajął Artur Michiejew, który też długo tu nie zagościł. Artur dostał propozycję od AUTOGRAFU i tam, już pod psuedonimem BIERKUT kontynuował swoją wokalną karierę.
I tak nasz dzisiejszy bohater wraz z rozpadem grupy przeniósł się do zespołu ALFA, gdzie znów spotkał się z Dubininem, ale to już całkiem inna historia.

Wracajac natomiast do zmierzchu - to Władimir jest znany z tego, że moze pochwalić się tym, iż przeczytał "Zmierzch Zachodu" Oswalda Spanglera. A to nie jest łatwa lektura....

Ostatnie zmierzchowe skojarzenie z Władimirem, to jego kompozycja "Последний закат". Wspaniała...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz