poniedziałek, 7 maja 2012

Rosyjskie rockowe audycje radiowe7 maja to dzień radia i pracowników wszystkich rodzajów radiowęzłów. W ten wiosenny dzień w 1895 roku  rosyjski fizyk Aleksandr Stiepanowicz Popow po raz pierwszy zaimprowizował udany seans radiowy oraz pokazał światu pierwszy radioodbiornik.

Oczywiście od czasu, gdy radio prócz gazet nie miało konkurencji wśród mediów, zaszły ogromne zmiany. Jednak ci, którzy wróżyli skrzynce z zielonym oczkiem szybką śmierć po wejściu telewizji - na szczęście się pomylili. Uwielbiam słuchać radia, więc dziś opiszę czego warto słuchać z rosyjskich audycji.

Radioodbiornik "Ocean 208"

Zacznijmy od tego, że najłatwiej można teraz słuchać radia przez internet (choć przyznam się, że ostatnio kupiłam sobie radio i wybrałam specjalnie takie, które posiada długie fale, żeby móc słuchać w analogowej wersji wybranych audycji...ale to już się podobno leczy;)).

Dla siebie znalazłam kilka audycji, które z większą lub mniejszą regularnością słucham i nieraz zasłyszane w nich utwory stały się przyczynkiem do własnych poszukiwań.


Wśród programów na pierwszym miejscu jest u mnie "Родная речь"/"Mowa ojczysta"/, wcześniej ukazująca się pod tytułem "Уроки русского"/"Lekcje rosyjskiego"/ Andrieja Bułcharina. Zgodnie ze swoim motto, audycja jest o muzyce rockowej śpiewanej po rosyjsku, skądkolwiek ona pochodzi. Audycja jest nadawana w stacji NASHE RADIO w każdy czwartek o 21h*. Jeśli jednak ją przegapicie - nic straconego, na stronie radia jest archiwum.


Natomiast w Radiu Rosji można znaleźć aż trzy audycje, których sama słucham nieczęsto, aczkolwiek polecam. Wszystkie prowadzi Dmitrij Dobrynin, a pojawiają się one na falach w nastepującym porządku:

- "Прицел" w poniedziałki o 18:10 
- "Восьмая нота" w czwartki o 18:.10 (powtórka w soboty o 23:10)
- "Высокое напряжение" w soboty o 17:30 (powtórka w niedzielę o 4:30)

Prócz powtórek na antenie - audycje mają swoje archiwa na stronie radia i na prywatnej stronie prowadzącego.


A jeśli ktoś ma ochotę na muzykę tu i teraz, to zapraszam na stronę moskva.fm, gdzie można posłuchać muzyki z 50 różnych moskiewskich stacji. Tego, co leci obecnie i tego co, co radio puszczało wcześniej. OGROMNE archiwum nagrywane 24/7. 

* Godziny nadawania audycji podaję według czasu polskiego letniego, w czasie zimowym trzeba włączyć radio/komputer o godzinę wcześniej, ponieważ Rosjanie zrezygnowali z sezonowej zmiany czasu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz