czwartek, 10 maja 2012

Gitara Элгава, czyli radzieckie Hawaje

Элгава "Уника-2"

Nawiązując do tematu radzieckich gitar, postanowiłam Wam dziś przybliżyć gitarę Elgava, czy też bardziej Elhawa. Od razu wyjaśnijmy, że Элгава wzięła swoją nazwę od skrótu gitara Elektryczna Hawajska. No to teraz na spokojnie wytłumaczymy skąd ta egzotyka.
Gitara Элгава była produkowana od początku lat 70. do lat 80. w Moskwie (ta sama fabryka wypuściła równolegle na rynek bas Роден, ale o nim przy następnej okazji). Instrument został skonstruowany w taki sposób, że ze zwykłej gitary elektrycznej zamieniał się w gitarę hawajską. A wszystko to dzięki gałce umieszczonej z tyłu główki gitary, która  regulowała wysokość prowadnicy, co pozwalało na uniesienie strun wyżej i tym samym uzyskanie efektu gitary hawajskiej.

Moskiewska eksperymentalna fabryka bajanów im. Sowieckiej Armii
gitara elektryczna
"Элгава"

Prócz podstawowego modelu nazywanego Элгава Уника-2 (modelu Уника-1 nigdy nie produkowano na szeroką skalę, ponieważ był egzemplarzem nieudanym) na rynek wypuszczono Элгава В, który miał trochę więcej efektu wibrata.

Dziś Элгава jest uznawana za jeden z najlepszych instrumentów made in USSR. Ponieważ jej produkcję zamknięto, egzemplarzy z każdym rokiem ubywa i stają się coraz większym rarytasem. Zwłaszcza, że gitara w swej konstrukcji, w przciwieństwie do wielu innych instrumentów rodem z ZSRR, była bardzo prosta. Dzięki temu uniknęła wysokiego stopnia szumów i niskiej jakości sygnału wychodzącego. 

Элгава-В

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz