środa, 4 kwietnia 2012

Jezus Chrystus Supergwiazda - rosyjska wersja


"Jesus Christ Superstar" to jeden z najbardziej znanych musicali do muzyki Andrew Lloyda Webbera i słów Tima Rice'a. Rock-opera została napisana w 1970 roku i już rok później robiła furorę na deskach amerykańskich teatrów, a z czasem weszła na stałe do europejskich repertuarów.

Ma się rozumieć, że "JCS" znalazł również oddźwięk w Rosji. Pierwszy raz "Иисус Христос Суперзвезда" był wystawiany 24 grudnia 1989 roku w Rybińsku (obwód jarosławski). Jak sam tytuł mówi - tekst przetłumaczono na rosyjski, a do dziś doczekaliśmy się już kilku jego wersji.

Najbardziej znaną, bo rozpowszechnioną na płytach i w legendarnej już dziś obsadzie, zrealizowano w 1992 roku. Trzeba przyznać, że ta rock-opera ma szczęście do wykonawców, zwłaszcza roli Jezusa. W Stanach był m.in. Ian Gillan (wokalista DEEP PURPLE) i wspaniały Ted Neeley (z wersji filmowej), w Polsce możemy poszczycić się Markiem Piekarczykiem (TSA) oraz Maciejem Balcarem (DŻEM).

W Rosji w wersji z 1992 roku rolę tytułową otrzymał Michaił Sieryszew - ówczesny wokalista MISTRZA. Jednak najbardziej zapamiętany został Walery Kipiełow w roli apostoła Szymona, a oto jego wykonanie:Na pytanie, dlaczego Kipiełow nie chciał wykonywać głównej roli, którą temu wokaliście zaproponowano jako pierwszemu, Walery odpowiadał, iż był rozczarowany rosyjską wersją, która dla niego "nie brzmiała". Jakby nie było, dobrze, że zostało nam z tego przedsięwzięcia chociaż tyle.

To ostatni wpis w tym tygodniu - życzę wszystkim Czytelnikom spokojnych i ciepłych Świąt Wielkanocnych!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz