czwartek, 8 marca 2012

Dwa oblicza kobiety


nazwa: ЖЕНСКАЯ БОЛЕЗНЬ /KOBIECA CHOROBA/
lata działalności: 1988-2000
miejsce powstania: Moskwa
język utworów: rosyjski

Z okazji dzisiejszego święta będzie trochę o kobietach w muzyce. Dlaczego w ogóle tak rzadko piszę o kobietach? Ponieważ (bez obrazy) w rocku i metalu nie widzę dla nich miejsca...Oczywiście, spełniają się fantastycznie jako tekściarki (vide - Margarita Puszkina), jako menedżerzy (vide - menedżer ARII Julia Bielikowa, menedżerki grupy KIPIEŁOW, grupy MAWRIN, grupy ARTUR BIERKUT...), jako całe zaplecze odpowiedzialne za kontakty z mediami, czy choćby jako dziennikarki muzyczne;) Ale za gitary lepiej niech się nie biorą...Mamy, rzecz jasna, wyjątki od reguły...ale jak sama nazwa mówi są to "wyjątki".

Jednym z nich, przedstawiającym bardzo zadziorne oblicze kobiecej natury był zespół ЖЕНСКАЯ БОЛЕЗНЬ /KOBIECA CHOROBA/. Żeński kwartet grający thrash (!) zrobił nadspodziewanie szybką karierę. Jak wspominają różne źródła: już po trzech próbach zespół dzięki bratu basistki Wali trafił jako support na koncert do Domu Kultury im.Gorbunowa, czyli na całkiem pokaźną scenę... Dobrym bratem był wokalista grupy E.S.T. Żan Sagadiejew.
Po tym występie KOBIECA CHOROBA, która przechodziła kolejne zmiany personalne, miała szczęście grać na największych w tym czasie festiwalach jak FESTIWAL NADZIEI, czy MONSTRY ROCKA CCCP.
Późniejsze lata zespół pokazywał się od czasu do czasu na koncertach w różnych składach, do którego dołączyli też mężczyźni. 
Tej jesieni zmarła jedyna stała członkini zespołu, wraz z jej śmiercią zamknął się ważny, bo nie mający swojego odpowiednika (żadnemu kobiecemu rosyjskiemu zespołowi z tego gatunku nigdy się tak nie powiodło), rozdział thrashu.
La donna est mobile i potrafi być brutalna i delikatna. Tych drugich w muzyce jest więcej i dobrze, bo tu akurat świetnie wpisują się żeńskie wokale, a męskie stękanie -  choć ma wiele fanek - mnie nie pociąga.


nazwa: FLЁUR/KWIAT/
rok powstania: 1999
miejsce: Odessa, Ukraina (!)
strona zespołu: www.fleurmusic.com

Jednym z ostatnich moich wynalazków jest ukraińska grupa, która pobrzmiewa mi trochę jak DETI PICASSO. Na ich płytach, choć jeszcze nie przez wszystkie się "przekopałam", bardzo dużo się dzieje - masa dźwięków, dwa bardzo ciekawe kobiece wokale i niezłe teksty. Przyznaję się bez bicia, że nie wszystko, nawet z tego, co przesłuchałam, trafia do mnie. Jednak są takie utwory, które jakoś bardzo mocno zapadają w pamięć i jakoś wpasowują się w moje emocje.

I tu mała dygresja.
Właśnie o emocjach, bo to o nie się rozchodzi różnica w słuchaniu muzyki przez kobiety i mężczyzn. Wam panowie starczy sama muzyka (i to jest ok), a nam potrzebna jest cała otoczka informacji, kto śpiewa, co, jak, kiedy...(i to też jest ok). I z moich obserwacji na przestrzeni lat wyciągam wniosek, że nikt z nas nie słucha gorzej czy lepiej, słuchamy po prostu inaczej. Jednak mimo wszystko nie można podzielić tak łatwo słuchaczy według płci. Jest jeszcze masa innych faktorów, według których możemy podzielić słuchaczy: na tych , co słyszą sekcję rytmiczną i tych dla których już samo to, że usłyszeli coś poza wokalistą jest szczytem zagłębienia się w utwór etc...


Wracając do Flёur, ostatnio zespół przeprowadził akcję - zostań mecenasem grupy i wpłać na konto przyszłego albumu jakąś sumę. Wyniki zaskoczyły nawet samych muzyków. Grupie udało się zebrać ponad o jedną trzecią więcej niż było im potrzeba! Dzięki temu ich ostatni album ukazał się nie tylko na cd, ale także na winylu!

Flёur to zespół bardzo kobiecy, ale nie tylko dla kobiet. Polecam słuchać najlepiej nocą, bo wtedy jest do tego najlepszy klimat.


Dyskografia:


2002 — Прикосновение
2003 — Волшебство
2004 — Сияние
2006 — Всё вышло из-под контроля
2008 — Эйфория
2008 — Почти живой i Сердце wydane od nowa albumy z lat 2000 —2001
2010 — Тысяча светлых ангелов
2012 — ПробуждениеZ okazji naszego święta życzę: 
być kobietą, być kobietą, oszukiwać, dręczyć, zdradzać,
nawet gdyby komuś miało to przeszkadzać!;)
A tak szczerze to wszystkim Czytelniczkom życzę dobrej muzyki i sporo wolnego czasu na jej słuchanie!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz