poniedziałek, 26 marca 2012

Гран-КуражЪ


nazwa: Гран-КуражЪ /Grand Courage/
rok powstania: 1999
miejsce powstania: Moskwa
język utworów: rosyjski
oficjalna strona: http://gran-kurazh.ru/

Гран-КуражЪ to zespół, który powoli piął się na szczyt, zdobywając kolejnych fanów i przechodząc od stadium mało znanej lokalnej grupy, do kapeli coraz większego formatu. Zebrany w 2004 roku przez gitarzystę, kompozytora Michaiła Bugajewa (grającego na gitarze dla leworęcznych) skład, okazał się tym, czego zespołowi było potrzeba.

Grany przez Гран-КуражЪ metal zapożyczał trochę od power metalu, a trochę od heavy metalu. Mieszanka tych klasycznych odmian ciężkiego grania znalazła się na wszystkich dotychczas wydanych albumów. Dotychczas światło dzienne ujrzały dwa z trzech zapisanych albumów oraz kilka coverów, w tym "aryjskie" utwory "Дай руку мнне"  i nie wydany nawet przez samą ARIĘ (krążący jedynie w bootlegowej wersji z koncertu w Stawropolu po sieci) "Вулкан".I wszystko pewnie potoczyłoby się inaczej, gdyby na drodze Гран-КуражЪ nie stanęła ARIA, która w zeszłym roku wyprowadziła z zespołu wokalistę. Jasne, że można to potraktować, jako porażkę zespołu Bugajewa, ale z drugiej strony ile osób dowiedziało się o ich istnieniu dzięki temu całemu zamieszaniu?! Zwłaszcza, że Michaił Żytniakow przez długi czas utrzymywał, że nadal jest członkiem starego zespołu i postara się udzielać w obu grupach równolegle. Oczywiście, każdy trzeźwo myślący człowiek, miał świadomość tego, że ta deklaracja jest niemożliwa do realizacji, ale za to jak to ładnie brzmiało! Zespół do dziś chyba szuka zastępcy Michaiła, który jak obiecywał zaśpiewał wszystkie partie na nowym, oczekującym na swoje wydanie, albumie.

Muzyka spod znaku Гран-КуражЪ, szczerze pisząc, jakoś nigdy mnie nie przekonywała. Owszem jest poprawna, ale brakuje jej jakiegoś pazura, którym chwytałaby za serce. To dobry podkład do jazdy samochodem, lecz tego chyba nie można potraktować jako stuprocentowy komplement...

A tu nagranie z gościnnym udziałem Siergieja Siergiejewa i Dymitra Borisienkowa, który wspierał grupę nie tylko wokalnie, jego gitarowe solówki (prócz tego utworu) można usłyszeć jeszcze w dwóch utworach. Borisienkow był także producentem - nagrywał i zmasterował wszystko prócz perkusji, która była nagrywana poza murami studia "Czarny Obelisk".Dyskografia:
- Вечная игра /Wieczna gra/ (2006)
- Новой надежды свет /Nowej nadziei światło/ (2008)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz