sobota, 21 stycznia 2012

Sto lat! С Днём Рождения!Jutro dla ciężkiej muzyki rosyjskiej będzie jeden z ważniejszych dni w roku - Margarita Anatoljewna Puszkina obchodzi swoje urodziny. Jeśli ktoś jeszcze nie spotkał sie z jej nazwiskiem, to proszę szybciutko nadrobić zaległości.

Margarita Puszkina jest pisarzem tekstów, którym niewielu może się równać. Zarówno poetyka tekstów, nieraz spedzających sen z oczu tłumacza(!), jak i sama ich Autorka są zjawiskami rzadkimi, choć jednocześnie bardzo popularnymi.

Rzadkością jest to, że Margarita Puszkina mogła sobie pozwolić w zeszłym roku na wydanie audiobooka ze swoimi tekstami, które przeczytała na tle skomponowanej dla siebie muzyki. Zapytam retorycznie: który z polskich tekściarzy mógłby sobie pozwolić na takie wydawnictwo i mieć pewność, że znajdzie na nie zbyt? Wiem: Osiecka, Kofta, Młynarski - tylko, że ja pytam o inną półkę, a właściwie cały regał z muzyką hard rockową i heavy metalową. Bogdan Olewicz? A kto z młodszego pokolenia wie kim jest ten Pan? Wiem, zabrzmiało jak wykład Sowy Przemądrzałej, ale musicie przyznać, że coś w tym jest!

I tu wracamy do tego, że Autorka tekstów ARII, grupy SIERGIEJA MAWRINA, KIPIEŁOW, MISTRZ, AUTOGRAF, LATO PRZESTĘPNE i jej dzieła sa niezwykle popularne i rozpoznawalne w Rosji.
Na szczęście mamy tu do czynienia z dobrze pojętą popularnością, wynikającą z tego, iż teksty pisane nieraz dwadzieścia i więcej lat temu są do dziś aktualne i mocne. Tak jak ich Autorka - jakimś dziwnym zbiegiem kolicznosci nie zestarzały się, a kolejne pokolenia szukają w nich pocieszenia i zrozumienia.


Dziękując za wspaniałą Twórczość, od siebie i Czytelników rosyjskiegometalu, składam najlepsze życzenia Wolności, 
"Bo wolność - to królestwo dobrych słów,
mądrych myśli, pięknych snów,
to wiara w ludzi.
Wolność - ją wymyślił dla nas Bóg
aby człowiek wreszcie mógł 
na niebie się zbudzić."

Благодаря, за великолепное Творчество, вместе с Читателями rosyjskiegometalu, поздравляю Вас с Днем Рождения желая Свобды,
"А свобода - это царство хороших слов,
Мудрых мыслей, красивых снов,
И вера в людей.
Свободу - придумал для нас Бог,
Чтобы человек мог
На небе проснуться."

Специально для Вас исключенно помещаю польский клип "Свобода":)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz