wtorek, 31 stycznia 2012

Brzuchośpiewca

Brzuchośpiewca, czyli wokalista, który nie potrzebuje otwierać ust, aby wydobywać z nich dźwięk. Tak mówi definicja... przynajmniej ja sobie taką ukułam do wymyślonego przeze mnie terminu. A termin był mi potrzebny do określenia fenomenu wokalisty bardzo znanego rosyjskiego zespołu - PIKNIK.nazwa: Пикник /Piknik/
rok powstania: 1978
miejsce powstania: Leningrad/Petersburg
język utworów: rosyjski
oficjalna strona: http://www.piknik.info/

Zespół liczy swoją historię od 1978 roku - fani liczą historię PIKNIKU od 1981 roku, kiedy do grupy dołączył Edmund Szklarski. Tak, Polak (!) po ojcu, po matce - Rosjanin, stąd od dzieciństwa mówił w obu językach. Poza tym multiinstrumentalista, kompozytor, wokalista, malarz, pisarz - jednym słowem artysta. Przez lata jedyny stały członek zespołu, który stał się wizytówką PIKNIKU, jego duszą i magnesem. 
Jego kompozycje, które oscylują wokół psychodelicznego rocka, mają w sobie coś niepokojącego. Tak, jak jego surrealistyczne grafiki, niosą w sobie przesłanie, ale i podskórny niewyjaśniony lęk.

Koncerty PIKNIKU to prawdziwe przedstawienia z bogatą, symboliczną scenografią, "żywą wiolonczelą", szczudlarzami etc. Grupa nie pozwala swoim fanom nudzić się i coraz to zaskakuje ich nowymi albumami (choćby wydanym ostatnio 18-pakiem swoich albumów z bonusami), projektami, wprowadza nową symbolikę - przyciąga, tumani, przestrasza - parafrazując Mickiewicza.


I szczerze pisząc mnie ciągle nie przekonywała, aż do ostatniej płyty - "Три судьбы"/"Trzy losy"/. Album z 2011 zawiera fantastyczne wersje narodowych pieśni, świetnie wyważonych, które nie tracą swojego charakteru, a przy tym są zaśpiewane bez zadęcia, lekko, ale z duszą.

A gdzie ten tytułowy brzuchośpiewca?
Proszę sobie popatrzeć na ten koncertowy kawałek...
Dla porównania: ten sam kawałek w wersji, gdzie Szklarski w duecie z Kipiełowem śpiewa, tzn. Walery śpiewa...a Edmund...no Edek po prostu jakoś tam wydobywa te dźwięki.


4 komentarze:

 1. Nie warto zapominać że Szklarski przetlumaczil dwie swoje piesenki na Polski

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @Евгений Кривочуприн: Dziękuję za przypominienie - fakt «Мы как трепетные птицы» i «Настоящие дни» Szklarski śpiewa po polsku, a posłuchać ich można choćby tu: http://www.youtube.com/watch?v=phhQIXpMfcU

   Usuń
  2. Jest jeszcze jego piosenka "To nie prosto", niech pani poszuka. Chociaż nawet dla mnie + nie Polaka, jego Polski brzmi okropnie :) tak czy owak, to chyba raz pierwszy kiedy język Polski brzmi na estradzie rosyjskiej

   Usuń
  3. @Евгений Кривочуприн: Dziękuję za podpowiedź :) Znalazłam i posłuchałam, cóż język polski Edmunda Szklarskiego brzmi bardzo "rosyjsko" i trzeba sie naprawdę dobrze wsłuchać, żeby zrozumieć o czym śpiewa :) Mimo wszystko jest to bardzo miłe, że chociaż próbował i to trzeba docenić, zwłaszcza, że jak sam Pan zauważył - usłyszeć język polski na rosyjskiej scenie to duża rzadkość. Pozdrawiam!

   Usuń