poniedziałek, 5 grudnia 2011

Rosyjscy basiści

W nawiązaniu do mojej prywatnej listy ulubionych rosyjskich muzyków - teraz trochę o basistach.
Oczywiście część z muzyków grających na czterostunowej gitarze stanowi tylko tło dla reszty zespołu, ale dziś takich wyrobników pominę milczeniem i skupię się na prawdziwych wirtuozach, których nie opisuję  według zasług, ale wymieniam jednym tchem - w porządku alfabetycznym (rosyjskiego alfabetu).

АЛИК ГРАНОВСКИЙAleksnder "Alik" Granowski - basista wręcz kultowy. Dla młodych adeptów basu, jego solówka wymyślona jeszcze za czasów bytności w ARII do utworu "Тореро"/"Toreador"/ stała się probierzem umiejętności.
Alik był pierwszym basistą ARII, a od 1987 roku, kiedy wraz z kolegami załorzył MISTRZA - niezmiennym liderem nowego projektu.

Nieiwielu basistów moze pochwalić się takim statusem, jakiego swoim talentem i charyzmą, dopracował sie Granowski. Każdy chce z nim grać, każdy chce wziać choc kilk alekcji u mistrza, bo te niezmiennie działają jak tajemnicze zaklęcie otwierajace sezam i podwoje najbardziej prestiżowych zespołów.

ВИТАЛИЙ ДУБИНИНWitalij Dubinin to basista bardzo charakterystyczny. Jak z gitarzystami, których po przesłuchaniu większej dawkijestem w stanie rozpoznac na słuch, tak i Dubinina jako jednego z nielicznych basistów.
A jeśli dodać do tego, że około 80% repertuaru ARII powstało przy jego udziale, szacunek rośnie niepomiernie. A trzeba jeszcze wspomnieć, że Dubinin potrafi także całkiem nieźle śpiewać. Posiadając zupełnie przeciętną skalę głosu, umie wykorzystać drzemiacy w jego sile i barwie potencjał.
Jest niedoścignionym wzorem dla wielu, a sam wciąż sie uczy.

ДАНИИЛ ЗАХАРЕНКОВ


Daniił Zacharienkow - człowiek, który z basu wydobywa najbardziej sążniste kawałki. Takiego solidnego, mocnego basu można ze świecą szukać!
Daniił gra na pięciostrunowym basie, ale wydobywa z niego tyle dźwięków, że czasem odnoszę wrażenie, że tych strun ma ze dwa razy więcej. 

No i ta moc!
Tak soczyste dźwięki poruszają każdy organ w ciele słuchacza - wszystko drży w takt jego gry i to się nazywa mistrzostwo!

Zacharienkow - obecnie stanowi jeden z filarów CZARNEGO OBELISKU. Wcześniej grał w takich zespołach jak Э.С.Т., czy Adolf Castle.
O tych grupach pewnie wspomnę jeszcze przy okazji, a do basisty zapewne jeszcze nie raz będe wracać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz