sobota, 15 października 2011

Alicja w Krainie Czarów i w sądzie

АЛИСА [wym.alisa] = ALICJA
rok powstania: 1983
miejsce działalności: Leningrad, Moskwa
język utworów: rosyjski
oficjalna strona zespołu: http://www.AlisA.net/


Początek istnienia zespołu wyznacza dokładniej rok 1984, kiedy do grupy dołączył Konstantin Panfiłow, występujacy pod nazwiskiem swojego dziadka i znany jako Konstantin Kinczew. Nowy wokalista sprawdził się szybko także w roli kompozytora, autora tekstów oraz charyzmatycznego lidera, nadając ALICJI charakterystycznego kolorytu.
Nazwę grupa zapożyczyła od tytułowej bohaterki opowieści C.S.Lewisa. "Alicja w Krainie Czarów" stała się także jednym z tematów, do którego zespół nawiązywał na swojej debiutanckiej płycie, gdzie motywy z twórczości wspomnianego Anglika przeplatały się z aktualnymi problemami społecznościowymi. Utwory z kolejnych płyt, których autorem był w większości Kinczew, zarysowały ideologię z którą fani zaczęli sie utożsamiać. 
ALICJA jest jedną z tych grup, których słuchacze bardzo silnie akcentują swoje preferencje zarówno muzyczne, jak i światopogląd. Skupieni wokół fanklubów w swoich miastach - głównie młodzi, zbuntowani ludzie - znają się nawzajem i tworzą swego rodzaju klany. Do skupiania się wokół tzw. Armii ALICJI w 1991 r. namawiał sam wokalista. I tak powstały m.in. Czerwono-Czarna Sotnia w Petersburgu i Armia Życia w Moskwie. Ich nazwy, wbrew pozorom, brzmią groźnie - wręcz nazistowsko. Jednak pod warstwą sloganów, czy zmieniającego się trzykrotnie w ciągu ponad ćwierćwiecznej historii zespołu logo, kryje się po prostu patriotyzm. Oczywiście, jak wszędzie, i tu znajdzie się czarne owce, ale sama grupa odcina się od tego typu poglądów. Zwłaszcza po głośnym procesie w listopadzie 1987 r., kiedy wokalista pozwał do sądu dziennikarza gazety "Смена", który opublikował relację z koncertu, na którym Konstantin rzekomo wołał heil Hitler... Po zakończeniu "sprawy Kinczewa", dziennikarz musiał publicznie przeprosić wokalistę, a zespołowi, jak to zwykle w takich przypadkach bywa, przybyła garść nowych fanów:)

Kinczew na sali sądowej ze swoim adwokatem

Do dziś muzyka ALICJI oscylująca wokół cięższego rocka jest bardzo popularna w Rosji, a zachrypnięty głos Kinczewa można już po przesłuchaniu kilka nagrań rozpoznać dosłownie wszędzie.
Historii zespołu nie da się streścić w jednym wpisie, sama działalność artystyczna Konstantina zajęłaby kilkadziesiąt stron. Kinczew nie ograniczył się do ALICJI, zagrał, nagrodzoną później, główną rolę w filmie "Włamywacz". W 1993 roku z rąk Borysa Jelcyna otrzymał natomiast medal za aktywną obronę Białego Domu. Medal pozostał przez rok w posiadaniu wokalisty - do czasu aż ten zrzekł się zaszczytu na znak potępienia ówczesnych działań rządu, za którym stały m.in. zabójstwo opozycyjnego dziennikarza oraz rozpoczęcie działań wojennych w Czeczeni. Dzięki szerokiej działalności Konstantina, przyjęło się, że ALICJA to on, zwłaszcza kiedy dekadę temu obaj założyciele opuścili zespół. Wokalista zaś wyrósł ostatecznie na lidera-właściciela nazwy i grupy, która zaczynała swoją muzyczną przygodę po drugiej stronie lustra.
Polskiego słuchacza teksty i cały image ALICJI mogą trochę razić swoim narodopowściowo-religjnym ukierunkowaniem. Jednak warto przebić się przez te dwa czynniki, albo je po prostu zaakceptować i spróbować posłuchać jednego z najbardziej znanych zespołów w Rosji. 
Tu jedna mała wyszukana przeze mnie ciekawostka. Wśród utworów ALICJI znalazł się duet Kinczewa z jego córką Wierą. Ciekawe, że "Родина"/"Ojczyzna"/ brzmi jak utwór Buzu Squat "Nasze przebudzenie", to ten, w którego refrenie powtarzają sie słowa: Nie wiesz, nie wiesz, nie rozumiesz nic...Ale może to tylko moje wrażenie. Proszę posłuchać i skonfrontować. 


Dyskografia:
-"Кривозеркале"(1984)
-"Энергия"(1985)
-"Поколение Икс"(1986)
-"БлокАда"(1987)
-"Шестой лесничий"(1989)
-"Ст.206 ч.2"(1989)
-"Шабаш"(live)(1991)
-"Для тех, кто свалился с луны"(1993)
-"Чёрная метка"(1994)
-"Jazz" (1996)
-"Дурень"(1997)
-"Солнцеворот"(2000)
-"Танцевать"(2001)
-"Сейчас позднее, чем ты думаешь"(2003)
-"Изгой"(2005)
-"Стать Севера"(2007)
-"Пульс хранителя дверей лабиринта"(2008)
-"Ъ"(2010)
-"2012"(2011)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz